Často kladené otázky

FAQ, neboli často kladené otázky ohledně operačního systému Linux Mint

Obecné

Otázka: Jsem úplný linuxový začátečník. Mám používat Linux Mint?
Odpověď: Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Ano. Linux Mint je určen jak nováčkům a začátečníkům, tak samozřejmě i pokročilejším uživatelům Linuxu. Právě Linux Mint je jednoznačně vhodný pro vaše začátky s Linuxem. Tím ovšem nechci říci, že při jeho používání nemusíte o Linuxu naprosto nic vědět. Dříve, než se rozhodnete jako úplný začátečník Linux Mint nainstalovat, je dobré si něco najít na Google, začít zde na na wiki na stránce Hlavní strana a prozkoumat fórum. Pokud to uděláte, měli by jste dostat odpovědi na své základní otázky. Mějte na paměti, že ne každý má vůli stále dokola odpovídat na stále stejné základní otázky, takže se jejich pokládání zkuste vyvarovat. Je dobré si také před vlastní instalací přečíst Instalační návod.


Otázka: Kdy bude uvolněna další verze Linux Mintu?
Odpověď: Uvolňování nových verzí Linux Mintu probíhá v šestiměsíčních cyklech. Vždy na jaře a na podzim je vydána nová verze a jednou za dva roky verze s pětiletou podporou aktualizací (LTS). Více o dosud vydaných verzích naleznete na stránce Vývojový cyklus.


Otázka: Můžu v Linux Mintu spouštět aplikace pro Windows?
Odpověď: V linuxu obecně a tedy i v Linux Mintu, jdou spouštět pouze některé aplikace s příponou exe, které jsou určené výhradně pro MS Windows. Důvodem je rozdílný způsob přístupu k spustitelným souborům linuxu jako takového a samotných Windows. Windows aplikace se v Linux Mintu spouští přes emulátor Wine (informace naleznete např. na našem webu zde nebo rovnou instalační návod zde na Wiki - Wine) a proto není garantována funkčnost všech windows aplikací. Vývojáři emulátoru Wine ale vytvořili seznam bezproblémových aplikací a her, které pod Wine běží. Tuto databázi naleznete na stránce projektu: Wine Application Database.
Snaha, o co největší počet windows aplikací, které lze spustit pod linuxem, vedla další vývojáře k vytvoření nadstavby (tzv. front-end) pro již zmiňovaný Wine.
Tato nadstavba se jmenuje PlayOnLinux a primárně, jak již název napovídá, byla vyvinuta pro snadnou instalaci a hraní her pro Windows pod linuxem. V současné době zde ale lze nalézt spoustu dalších aplikací, nejen her. Velkou výhodou je, že PlayOnLinux je instalátor windows aplikací podobný správci balíčků (např. Synaptic) nebo Správci Softwaru, který Linux Mint používá pro instalaci linuxových aplikací. Další předností je, že aplikace obsažené v repositáři PlayOnLinux jsou plně funkční pro Váš Linux Mint.
Informace o této zajímavé aplikaci naleznete na stránkách projektu PlayOnLinux.
Představení Linux Mintu

casto_kladene_otazky.txt · Poslední úprava: 10/11/2016 09:26 autor: mikk