Cinnamon

Na této stránce se podrobněji seznámíme s pracovním prostředím Cinnamon. Skládá se z tří hlavních součástí: Panelu (přehled otevřených oken), Menu (přehled aplikací) a Expa (přehled pracovních ploch a oken na nich otevřených). Kompletní recenzi tohoto prostředí včetně fotodokumentace si můžete zobrazit zde.

Panel

Panel je zřejmě nejdůležitější a zároveň nejcennější součástí Cinnamonu, a to proto, že přináší to, co uživatelům na nových rozhraních nejvíce chybělo. Najdete na něm tlačítko pro přístup do menu, spouštěče aplikací, přehled otevřených oken a potom nejrůznější applety. U appletů ještě chvíli zůstaňme – přímo v instalaci je jich necelá dvacítka, když připočteme další dostupné ve webovém katalogu, dostaneme se zhruba na stovku. To je vzhledem k mládí prostředí velmi úctyhodné číslo. Uživatelé se s nimi navíc budou cítit jako „doma“, protože většina se silně inspiruje u podobných appletů pro GNOME 2. Nemálo z nich přímo zakládá na jejich kódu. Přehled instalovaných a aktivních appletů najdete v nabídce Nastavení Cinnamonu | Applety.

Další applety můžete stahovat na LinuxMint.com. Nainstalujete je rozbalením archivu do skryté složky v domovském adresáři ~/.local/share/cinnamon/applets/.

Pokud si panel chcete přizpůsobit dle svého gusta, klepněte na něj pravou myší: Editační režim panelu vám umožní přeorganizovat prvky na panelu stylem „drag-n-drop“, pod položkou Nastavení panelu už se skrývá pár pokročilejších možností. Potěší zejména volba pozice panelu (nahoře, dole, nahoře i dole) a možnost zapnout automatické skrývání panelu.

Menu v Cinnamonu obsahuje přehled aplikací roztříděných do kategorií, vyhledávací pole pro vyhledávání v nich, tlačítka pro vypnutí počítače, odhlášení uživatele, uzamknutí obrazovky. Dále jsou v něm i oblíbené aplikace, které na své místo do levého sloupce můžete zařadit klepnutím na název aplikace pravou myší a následnou volbou „Přidat do oblíbených“(též na panel nebo na plochu). Dalším příslušenstvím menu jsou Místa (Dokumenty, Stažené, Domů atd.), kde se daná položky otevře pomocí správce souborů Nemo a Naposledy otevřené soubory, ve kterých vidíte různé soubory, s nimiž jste naposledy pracovali. Mezi jednotlivými kategoriemi lze od verze 1.6 aplikace přetahovat myší(drag-n-drop). Další možností editace menu je klepnutí pravou myší na tlačítko menu a zde na nabídku „Upravit menu“. Tady je možno si i přidat jednotlivé aplikace zadáním jejího názvu a buď rovnou spouštěcího příkazu nebo cesty k němu.

Expo

Přehled pracovních ploch alias Expo se zobrazí při najetí kurzorem do levého horního rohu. Expo umožňuje přepínat mezi plochami a přetahovat okna z jedné plochy na druhou. Další plochy přidáte přes tlačítko + napravo, odstraníte je klasicky křížkem. V nastavení ploch je pak možné si nastavit popisek plochy i zobrazení ploch do mřížky. Pokud vám pro zobrazení Expa nevyhovuje levý horní roh, navštivte nabídku Nastavení Cinnamonu | Aktivní roh a zvolte si kterýkoliv jiný roh. Pokud zase například používáte jen jednu plochu a ostatní by vám překážely, změňte Funkci aktivního rohu na Výběr okna. A vůbec – pokud vás Expo otravuje celé, lze ho ve zmiňované nabídce vypnout úplně. Notoricky známé klávesové zkratky [Alt+Tab] (přepínání oken) a [Ctrl+Alt+směr] (přepínání ploch) v Cinnamonu samozřejmě fungují také.

Další nastavení

Na některé možnosti nastavení už jsme se podívali, pojďme si ve stručnosti zmínit i ty další – a není jich málo:

 • Kalendář – Klasické nastavení data, časové zóny a formátu zobrazení data
 • Motivy – Zde najdete témata vzhledu, a to hned pro několik různých součástí prostředí. Motivy Cinnamonu (devatenáct ve výchozí instalaci) mění vzhled panelu, menu a Expa. Dále můžete zvolit motiv okna, kurzoru, ikon a GTK+.
 • Efekty – Nastavení efektů při manipulaci s okny a doby trvání efektů. Efektů je mnoho, ale jsou označeny ne zrovna přívětivě například jako „easeInSine“. Jen připomínám, že v Cinnamonu nelze použít správce efektů Compiz, tady prostě nefunguje
 • Rozšíření – Správce rozšíření ve výchozí instalaci zeje prázdnotou, ale ve webovém katalogu už pár rozšíření najdete.
 • Pracovní plocha – Tato sekce se omezuje výhradně na nastavení toho, jaké ikony na ploše chcete zobrazit. Je libo síťové servery, koš, či připojená externí zařízení?
 • Okna – Nastavení akce po kliknutí na záhlaví okna, zaměření (fokus) okna a tlačítek okna. Poslední možnost je velmi schopná, umožní vám třeba i umístit tlačítko pro minimalizaci do levého rohu okna a tlačítko pro zavření do pravého rohu. Představivosti se meze nekladou.
 • Pracovní plochy - Což je v podstatě výše popsané nastavení Expa
 • Applety - Zde si můžete pozapínat popř. naopak povypínat applety na panelu
 • Obecný - Nastavení např. upozorňování
 • Klávesnice - Nastavení např. blikání kurzoru nebo klávesových zkratek
 • Pozadí - Nastavení tapety plochy, její přidání či odebrání, v pokročilých pak vlastnosti, přechody a barvy obrázku
 • Písma – Nastavení fontu, jeho velikosti, škálování, korekce a vyhlazování – nic, co bychom už neznali. Změnu písma v panelu a menu lze provést úpravou css souboru u jednoho každého motivu vzhledu(hned na začátku kódu).

Jak je vidět, možností nastavení Cinnamonu tak, aby vám vyhovoval, je celá řada a každý si jistě vybere. Lze předpokládat, že v dalších verzích bude Cinnamon dále přizpůsobován potřebám uživatelů, a my je sem budeme doplňovat.
Administrace systému | Desktopová prostředí

cinnamon.txt · Poslední úprava: 10/11/2016 08:55 (upraveno mimo DokuWiki)