Linux Mint a ostatní linuxové distribuce

Linux Mint je linuxová distribuce založená na Ubuntu a Debianu. V praxi to vypadá tak, že vývojáři vezmou aktuální verzi Ubuntu či Debianu a naroubují na ni svá vylepšení. Zatímco dříve se Mint pokoušel udělat např. Ubuntu ještě uživatelsky přívětivější, dnes se snaží především nabídnout alternativu k novým a mnohými odmítaným konceptům uživatelského rozhraní (Unity).V jedné s grafickým prostředím MATE, v druhé s prostředím Cinnamon.
Ačkoliv se obě snaží o stejnou věc – zachovat tradiční koncept desktopového prostředí, každé na to jde jiným způsobem. MATE je fork dnes již nevyvíjeného GNOME 2, jehož cílem je hlavně udržení prostředí v použitelném stavu. Zato Cinnamon staví na novém GNOME 3 a ke tradičnímu konceptu se nebojí přidat i řadu významných novinek.
Další výhodou je přítomnost velkého množství multimediálních kodeků již po samotné instalaci a tudíž není potřeba pro chod multimediálních aplikací již žádné doinstalovávat.Proč Linux Mint oproti Ubuntu

Uživatelské prostředí

Ubuntu nabízí ve své základní instalaci prostředí Unity, které nové uživatele bude zbytečně mást. Linux Mint se všemi prostředími dodržuje koncept tradičního desktopu, tedy běžné hlavní menu, umístění panelu a systémových indikátorů.
Neobsahuje také žádné balíčky, jako „unity-lens-shopping“, který odesílá vaše hledání do firmy Cannonical, tedy aniž bychom chtěli podsouvat myšlenku nějakého spyware, odesílání dat není v žádném případě žádoucí.

Mint Tools

Linux Mint obsahuje spoustu nástrojů navíc, které usnadňují práci s počítačem a s jejich používáním se setkáte při práci s vaším OS. Za zmínku stojí například mintBackup, software pro zálohování, nebo mintInstall, tedy správce software a v neposlední řadě i mintUpdate jako správce aktualizací.


Debian větev distribucí vs. zbytek

Debian větev linuxových distribucí (tedy Debian, Ubuntu a Linux Mint) nabízí největší kolekci software pro váš počítač. Příkladem „Debian not based“ distribucí může být například, OpenSuse, Fedora, aj. Představení Linux Mintu

linux_mint_a_ostatni_linuxove_distribuce.txt · Poslední úprava: 10/11/2016 08:55 (upraveno mimo DokuWiki)