Poinstalační tipy

Kopírování a vkládání myší

Většina lidí je zvyklá otevírat menu „Úpravy“ nebo klikat pravým tlačítkem na obsah, který chtějí zkopírovat. V Linuxu Mint můžete, stejně jako ve většině linuxových systémů, kopírovat a vkládat obsah pohodlně pomocí myši. Funguje to takto: Levé tlačítko myši kopíruje a prostřední tlačítko vkládá. Jak snadné! Pojďme si to vyzkoušet. Spusťte např. LibreOffice Writer nebo jiný textový editor a napište pár vět. Vyberte nějakou část napsaného textu levým tlačítkem myši. Myslíte, že je třeba vybrat menu „Úpravy“ a stisknout „Kopírovat“? Ne? Vsadím se, že byste chtěli stisknout nějakou kombinaci kláves, jako třeba „CTRL+C“. V Linuxu je to mnohem jednodušší. Už jen výběrem textu jste jej zkopírovali. Ano, tento text je již nyní zkopírován v „myší mezipaměti“, a nemusíte dělat nic jiného. Klikněte na nějakou jinou část dokumentu, kam se tím přesune kurzor. Nyní klikněte prostředním tlačítkem myši (nebo kolečkem, pokud máte myš s kolečkem, nebo oběma tlačítky najednou, pokud máte myš pouze se dvěma tlačítky… všechno to funguje, kromě podivné divné myši od Apple, která má jen jedno tlačítko. Jak vidíte, předtím vybraný text byl nyní vložen. Čím více si na to zvyknete, tím rychleji budete kopírovat a vkládat obsah. Tato technika funguje na většině unixových a linuxových operačních systémů. Poznámka: Mezipaměť používaná myší není tatáž, jakou používá pracovní prostředí. Takže můžete něco zkopírovat myší a potom zkopírovat něco jiného pomocí „CTRL+C“, nebo přes nabídku „Úpravy“. Díky tomu můžete zkopírovat dva rozdílné prvky, a podle toho, jak jste je zkopírovali, je i vložíte. Buď prostředním tlačítkem, nebo pomocí „CRTL+V“, či přes nabídku „Úpravy“.

Vytváření poznámek v Tomboy

Všichni si děláme poznámky. Ať už jde o adresu, kterou nám někdo dal, telefonní číslo, rozrůstající se seznam úkolů, nebo něco, na co nechceme zapomenout. Často si potřebujeme udělat rychlou poznámku. Někteří z nás mají kolem počítače spoustu papírků a nemohou najít funkční propisku, když nastane taková situace. Jiní mrhají časem spouštěním nástrojů, které k tomu nejsou určeny (například OpenOffice Writer není zrovna pohotová aplikace pro poznámky). A nakonec je několik lidí, kteří na poznámky používají zvláštní nástroj. Linux Mint takový nástroj pro tvorbu poznámek obsahuje. Nazývá se „Poznámky Tomboy“. Poznámky Tomboy je snadné používat. Kliknutím na ně se zobrazí seznam všech vašich poznámek. Můžete vytvořit nové poznámky kliknutím na „Nová poznámka“. Otevře se nová poznámka. Změnou nadpisu změníte i její název. Do poznámky můžete napsat cokoli chcete a pak ji zavřít. Obsah, který jste napsali, bude vždy dostupný přes „Poznámky Tomboy“. Nemusíte nic ukládat, můžete klidně restartovat nebo vypnout počítač. Vaše poznámky se ukládají automaticky ihned, jak je píšete. Pokud se rozhodnete, že už dále nechcete nějakou poznámku uchovávat, můžete ji otevřít a kliknout na tlačítko „Smazat“. Pokud do poznámky napíšete název nějaké jiné poznámky, Tomboy automaticky vytvoří odkaz na tuto poznámku a vy budete schopni pouhým kliknutím tuto poznámku otevřít. Ve vašich poznámkách můžete používat různé možnosti formátování, nebo můžete využít mnoho dalších funkcí, které Tomboy nabízí (synchronizace, vyhledávání, export poznámek do PDF/HTML… atd.).

Archivace e-mailů a webových stránek do PDF

Vytváříte si záložky na webu, abyste si stránku přečetli později? Necháváte e-maily ve schránce, když obsahuji nějakou informaci, která by se vám mohla hodit? Máte schránku a záložky přeplněné věcmi, které nepotřebujete, ale nechcete je ztratit? Neměli byste takové informace ukládat někde jinde? Samozřejmě, že můžete použít poznámky Tomboy. Ale pro zkopírování celého článku z webu to není úplně ideální, ztratíte obrázky, formátování a spoustu dalších informací. Proč tento obsah prostě nevytisknout? Ne na papír, ale do PDF souboru… Linux Mint přináší již předinstalovanou PDF tiskárnu. Tato tiskárna použije výstup z vaší aplikace, a uloží jeho obsah do PDF souboru. Takže pokud jste si třeba zarezervovali letenku přes web a obdrželi jste instrukce pro let a registrační ID, jen kliknete na nabídku „Soubor“ a vyberete tisk. Vyberete tiskárnu „Print_to_PDF“ a kliknete na vytisknout. Stránka, kterou si prohlížíte, bude vytisknuta jako PDF dokument, uložený ve vaší domovské složce. Stejně tak si můžete vytisknout e-maily z Thunderbirdu nebo jiný obsah z kterékoli aplikace, a budete jej mít uložen v PDF souboru ve své domovské složce.

Závěr

Je spousta dalších věcí, které se můžete o Linuxu Mint dozvědět. Tento článek je jen shrnutím některých aspektů, spojených s vaším operačním systémem. Nyní byste se měli cítit komfortněji během jeho používání a měli byste lépe porozumět jeho součástem. Co dál? Naučíte se používat terminál? Dáte šanci ostatním pracovním prostředím (KDE, XFCE atd.)? To je zcela na vás. Pamatujte, Linux je také o zábavě a komunita je zde pro vzájemnou pomoc. Věnujte tomu trochu času a naučte se něco každý den. Vždy je zde něco nového, nehledě na to, kolik toho již znáte. Užívejte si Linux - děkujeme, že jste si vybrali právě Linux Mint.
Stažení a instalace

poinstalacni_tipy.txt · Poslední úprava: 10/11/2016 08:55 (upraveno mimo DokuWiki)