Principy a filozofie Linux Mintu

Představení distribuce Linuxu Mint

Linux Mint je počítačový operační systém, navržený pro práci s většinou moderních PC architektur, včetně nejběžnějších, založených na procesorech x86 a x64. Linux Mint si klade za cíl být esteticky pěkný, stabilní a zároveň uživatelsky dobře ovladatelný moderní operační systém. Je postaven na Debian GNU/Linuxu a Ubuntu. Čerpá tedy ze stability Debianu a z Ubuntu má cyklus vydávání nových verzí (tzv. release cycle) každých šest měsíců. To pro většinu uživatelů zajišťuje dostatečný časový odstup pro povýšení (tzv. upgrade) celého systému pro získání novějších verzí aplikací a různých systémových vylepšení. Použití vlastních a Ubuntu repositářů poskytuje velký výběr aplikací (až 30 000 balíčků) a tím je Linux Mintu zajištěna maximální univerzálnost použití hned po instalaci systému. Linux Mint je tak připraven na použití od kancelářské práce, psaní e-mailů, brouzdání po internetu, poslechu hudby a přehrávání videa až po specifické aplikace určené např. pro práci s fotkami (manager fotek, úpravy fotek atd.). Linux Mint může plnit stejnou roli jako systém Windows společnosti Microsoft, Mac OS společnosti Apple, či freeBSD systém. Linux Mint je navržen tak, aby spolupracoval s jinými operačními systémy (včetně výše jmenovaných) a umožňuje automaticky nastavit prostředí pro používání dvou či více současně instalovaných operačních systémů (uživatel je pak při každém startu dotázán, který z nich si přeje spustit) už během instalace. Linux Mint je skvělým operačním systémem pro jednotlivce i firmy.

Historie

Linux Mint je poměrně mladý operační systém, jehož vývoj započal až v roce 2006. Je přitom založen na velmi vyspělých a osvědčených softwarových vrstvách, včetně linuxového jádra, nástrojů GNU a prostředí Gnome. Opírá se též o pevné základy Ubuntu a Debianu a využívá jejich systémy jako základní stavební kámen. Projekt Linux Mint se zaměřuje na tvorbu snadno použitelného a účelného prostředí pro každodenní úlohy, které vykonává běžný uživatel. Kromě prostředí nabízí tento systém taktéž silnou podporu v podobě obrovské sbírky dostupného software a velmi dobře integrovaných systémových služeb. Linux Mint zaznamenává zásadní nárůst popularity a stále více lidí jej používá denně.

Účel

Účelem Linuxu Mint je poskytnout zdarma operační systém pro domácí i firemní uživatele, který bude tak efektivní, snadno použitelný a elegantní, jak je to jen možné. Jedním z cílů projektu Linux Mint je stát se nejlepším dostupným operačním systémem, který umožní lidem jednoduše využívat pokročilé technologie jejich zjednodušováním (někdy i za cenu určitého omezení jejich možností), nebo přebíráním osvědčených koncepcí jiných vývojářů. Cílem je vyvinout ideální pracovní prostředí. Nejlepší je převzít co nejvíce z existujících moderních linuxových technologií a současně usnadnit jejich používání pro každého.
Představení Linux Mintu

principy_a_filozofie_linux_mintu.txt · Poslední úprava: 10/11/2016 08:55 (upraveno mimo DokuWiki)